Jak vybrat roztok a pomůcku ke kontaktním čočkám?

Udržujte své čočky v kondici

Stejně důležité jako čočky samotné jsou i roztoky, které se starají o jejich dezinfekci, pouzdra, do nichž se čočky ukládají a také speciální pinzety a aplikátory, jež vám usnadní manipulaci i nasazování čoček. Seznamte se s nepostradatelným příslušenstvím k čočkám i se zásadami péče o ně.

 • Jakub, redakce Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 min.

Roztok

Základní funkce

Roztok na kontaktní čočky je nezbytným příslušenstvím ke všem vícedenním čočkám. Nepotřebujete ho jen v případě, že používáte jednorázové čočky, které po použití vyhodíte. Roztok vybírejte buď podle doporučení očního lékaře a optometristy, nebo podle doporučení, jež najdete na obalu svých kontaktních čoček.

Roztoky na kontaktní čočky

Čočky se během nošení vysušují a špiní, proto jsou roztoky a pomůcky ke kontaktním čočkám nezbytné. Na jejich povrchu se během dne zachytává prach, mikroorganismy a jiné nežádoucí nečistoty, které je potřeba odstranit. Roztoky na čočky mají tedy 2 základní funkce: zvlhčení a dezinfekci. Obecně se za nejlepší roztoky považují ty, které dobře zvlhčují, obsahují minimum konzervačních látek (citlivější jedince dráždí) a zároveň dobře dezinfikují. Tyto 3 funkce nabízí všechny roztoky, ale najdete mezi nimi i specializované přípravky, jež umí jedno či druhé mnohem lépe.

 • Dezinfekční roztoky s obsahem peroxidu vodíku čočky důkladně čistí a prodlužují jejich životnost. Čištění spočívá v chemickém procesu, který trvá několik hodin. Tyto roztoky nesmí přijít do kontaktu s okem, dokud neuplyne výrobcem doporučená doba (nejčastěji 6+ hodin), během níž se roztok zneutralizuje. Peroxidové roztoky jsou vhodné i pro lidi citlivé na přítomnost konzervačních látek.

 • Roztoky s extra zvlhčujícím účinkem jsou vhodné pro všechny, kteří pracují v prašném či zakouřeném prostředí, u počítače nebo trpí syndromem suchého oka. Tyto roztoky většinou obsahují kyselinu hyaluronovou, jež na sebe váže vodu.

Expirace

U neotevřených roztoků je směrodatným údajem maximální doba spotřeby (měsíc/rok), kterou najdete na obalu. Po otevření roztoku se zaměřte na počet měsíců, během nichž musíte přípravek spotřebovat. Nejčastěji se jedná o 6 měsíců (6 M). Otevřený roztok spotřebujte do 6 měsíců od otevření.

Déle otevřené ani prošlé produkty nepoužívejte, mohou být zdravotně závadné. Pokud nestíháte spotřebovat běžné balení, pořiďte si menší. U prošlých roztoků se mění pH, které může způsobit pálení, svědění a rozmazané vidění.

Jestliže si pořizujete nový roztok, vyzkoušejte nejprve menší balení, abyste zjistili, zda vám vyhovuje.

Pouzdro

Typy

Čočky koupíte zapečetěné v blistru s roztokem. Potom je základem pouzdro na kontaktní čočky, které naplníte vždy čerstvým roztokem. Pouzdro je bezpečné místo k uložení, dezinfekci a zvlhčení čoček, které zrovna nepoužíváte.

Pouzdra na kontaktní čočky

 • Standardní pouzdro se skládá ze dvou nádobek (kalíšků) se šroubovacím víčkem, které jsou různým způsobem označené jako levá a pravá.
 • Antibakteriální pouzdro obsahuje na vnitřní straně mističek ionty stříbra, jež ničí bakterie a podporují dezinfekční účinky roztoku.
 • Pouzdra se zrcátkem jsou 2v1 a obsahují samotné pouzdro a zrcátko, při nasazování tak nemusíte hledat zrcadlo.
 • Cestovní pouzdra na čočky jsou designována tak, aby se do nich vešlo vše, co nositel čoček potřebuje, a to samotné pouzdro, zrcátko, aplikátor, pinzeta a malá lahvička na roztok.
 • Speciální pouzdra k peroxidovým roztokům nezaměňujte za jiná. Tato pouzdra obsahují katalyzátor, který je součástí chemické reakce, během níž se peroxid neutralizuje.

Design

Na trhu existuje nepřeberné množství designových pouzder. Kromě nejjednodušších modelů minimalistického vzhledu najdete i designové skořepinové taštičky, kazetky se zrcátkem, pouzdra ve tvaru zvířátek, fotbalových míčů. Ty pak obsahují samotné pouzdro na čočky (kalíšky), které je potřeba pravidelně měnit.

Péče

Pouzdro měňte minimálně jednou za 3 měsíce, ale raději každý měsíc, usazují se v něm bakterie, mikroskopické nečistoty i plísně, které ani čisticím roztokem neodstraníte.

Pouzdro jednou týdně pořádně vypláchněte proudem roztoku, ale ničím jiným, a to platí i pro pitnou vodu z vodovodu. I ta může obsahovat nebezpečné mikroorganismy (např. Acanthamoeba, prvok způsobující záněty v oku). Po vypláchnutí obraťte pouzdro mističkami dolů a nechte vyschnout. V opačném případě by se v něm začaly tvořit plísně.

Při plnění roztokem si dejte pozor, abyste jednotlivé nádobky nepřeplnili, roztok nalévejte jen po vyznačenou rysku.

Před nasazením víček si zkontrolujte, zda jsou čočky hezky uprostřed a nehrozí jejich skřípnutí do závitu. S přesnějším umístěním vám pomůže pinzeta.

Kapky, gel a sprej

Účel a dělení

Pro pohodlné a bezproblémové nošení kontaktních čoček je důležité dostatečné množství slzného filmu (slz), který se mrkáním roztírá mezi víčkem a povrchem oka a také mezi čočkou a rohovkou. Po delším nošení v klimatizovaném či prašném prostředí nebo u očí, jež produkují méně slz (syndrom suchého oka), je potřeba dodávat zvlhčení a lubrikaci uměle. K tomu slouží kapky, gely a spreje.

 • Oční kapky se dělí podle účinku na zvlhčující, ideální na okamžité zvlhčení, a na lubrikační, pro dlouhodobější zvlhčení. V nabídce najdete i speciální oční kapky pro děti.

 • Oční gel jsou vlastně kapky na gelové bázi, které díky své konzistenci drží na oku mnohem lépe než klasické kapky. Krátce po aplikaci lehce zamlží vidění, ale jen do doby, než gel rozmrkáte a rozetřete po oku.

 • Oční sprej se stříká na zavřené oční víčko, ale poskytuje podobnou službu jako kapky. Uleví očím při řezání a pálení. Je ideální pro ty, jimž vadí kapky do očí.

Kapky Gely Spreje

Ale pozor, ne všechny oční kapky jsou pro nositele čoček vhodné. Vybírejte jen mezi těmi, které mají na obale uvedeno, že jsou snášenlivé s kontaktními čočkami. Kapky, spreje nebo gely pro majitele čoček by měly obsahovat co nejnižší množství konzervačních látek, které ve vyšším množství mohou negativně ovlivňovat slzný film a dráždit oko, a proto je u nich omezen počet aplikací za den. Lepší variantu představují kapky bez konzervantů, jež lze používat častěji a vícekrát denně, takřka bez omezení.

Pinzeta a aplikátor

Výhody

Pinzeta na kontaktní čočky a aplikátor jsou vhodné pro každého nositele čoček, jejich používání je hygieničtější a zároveň bezpečnější pro čočku. Tu totiž můžete snadno natrhnout nehtem. Pokud cestujete a nemáte při manipulaci vždy možnost umýt a vydezinfikovat si ruce, naučte se nasazovat čočky aplikátorem kontaktních čoček a vyjímat je pomocí speciální pinzety na kontaktní čočky. Pomůcky udělají dobrou službu i majitelkám dlouhých nehtů, které jsou mnohdy překážkou při nasazování čoček.

Pinzety na kontaktní čočky

Použití

Pinzeta na kontaktní čočky má silikonové konce a připomíná malé kleštičky. Využijete ji při manipulaci s čočkami, ale k nasazování čoček se nehodí. K tomu slouží aplikátor, jehož tělo se skládá z rukojeti (úchopné tyčinky) s tlačítkem a z koncovky, která kopíruje tvar čočky.

 • Použití aplikátoru – čočku položte zaoblenou stranou vzhůru na čistou dlaň, přiložte k ní aplikátor a zmáčkněte ho, vytvoří se podtlak potřebný k uchopení kontaktní čočky. Čočku přiložte na oko a opět aplikátor zmáčkněte. Podtlak se uvolní a čočka se uchytí na oko. Čočku můžete pomocí aplikátoru také vyjmout.
 • Použití pinzety – pinzeta slouží k vytahování čočky z pouzdra na dlaň či na ukazováček, k narovnání čočky i k opětovnému vložení do pouzdra. Zkrátka k veškeré potřebné manipulaci.

S trochou cviku se s nimi naučíte rychle pracovat a chytíte potřebný grif. Výhodou je, že na čočky nemusíte sahat prsty a manipulace s čočkou je hygieničtější.

Údržba

Aplikátor i pinzetu skladujte v uzavíratelném pouzdře. Po aplikaci pomůcky opláchněte horkou vodou nebo roztokem a nechte vyschnout. Aplikátor i pinzetu měňte minimálně každých 6 měsíců, ale radši častěji.

Oční optika

Kontaktní čočky

Dioptrické brýle

Obroučky dioptrických brýlí

Pouzdra na brýle

Rady na závěr

Péče o čočky

Čočky je potřeba pravidelně měnit. Jak často, závisí na typu čočky. Jednodenní se vyhazují po jednom dni, týdenní po týdnu a měsíční po měsíci. U nových čoček v blistru záleží na datu spotřeby. Doporučenou dobu používání nikdy nepřekračujte.

Stejně tak je potřeba pravidelně měnit i roztok na kontaktní čočky. Pokud je zavřený, řiďte se dobou spotřeby, po otevření sledujte údaj, konkrétně počet měsíců, během nichž se musí spotřebovat. Roztok nikdy nenahrazujte ani neřeďte vodou.

V čistotě udržujte také všechny pomůcky, které spolu s čočkami používáte (pouzdro, pinzeta, aplikátor), i na nich se totiž časem usazují nežádoucí nečistoty a bakterie. Po očištění je nechte vždy volně vyschnout, jinak se na nich objeví plísně.

Zamezte poškození čočky

Abyste zamezili poškození čočky a zavlečení infekce do oka, vždy si důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem, popřípadě očistěte speciálním dezinfekčním přípravkem, a nechte oschnout. Pokud máte dlouhé nehty, používejte raději měkkou silikonovou pinzetu, která je určená k manipulaci s čočkami. Zabráníte tak jejich natržení.

Čočky ukládejte pravidelně do roztoku. Čočku si nejprve položte na dlaň, zakápněte ji roztokem a bříškem prsteníčku jemně promněte. Mechanicky tak odstraníte usazené nečistoty. Až poté je uložte do roztokem naplněného pouzdra.